מעי רגיז / רגיש

מעי רגיז / רגיש

מעי רגיז / רגיש - IBS - LRRITABLE BOEWL SYNDROME

מעי רגיז היה מונח אשר השתמשו בו עד לא מזמן. בשנים האחרונות נהוג לקרוא לתופעה: מעי רגיש.

בין התסמינים: שלשולים או עצירויות או שניהם לסירוגין, כאבי בטן, גזים, לצרבות, בחילות והקאות.

מופיע אצל נשים יותר מגברים ובעיקר סביב הגילאים הצעירים עד שנות העשרים.

לרפואה המערבית אין פתרון לבעיה. היא מאובחנת לאחר שלילת כל אפשרות למחלה אחרת.

הטיפול ברפואה המערבית יבוסס על תכשירים למניעת השלשול או העצירות, לאמור השתקת הסימפטום.

לרפואה הסינית כלים יעילים לבעיה – פירוט בהמשך

במחקר אשר התבצע בשנת 1997 על ידי היחידה לחקר הגאסטרואינטסטינלי בבית החולים הכללי בלסטר בבריטניה נמצא כי הדיקור הסיני מביא לשיפור ניכר במצבם של הסובלים מהתסמונת.

מחקר מדעי  אשר התבצע בשנת 1985 על ידי מדענים בסין מצא כי הדיקור מגביר תנועתיות בקיבה ומשפר נטייה לעצירות ומנגד מדכא תנועתיות יתר המביאה לשלשולים.

בין יתר הגורמים למעי רגיש /מעי רגיז?:

כיום ידוע מדעית כי מערכת העיכול היא מוח לכל דבר. נקראת "המוח השני" יש לה מערכת עצבים נפרדת ועצמאית. כמובן שיש קשרים בין המערכת העצבית בבטן למערכת העצבים המרכזית ולכן ישנם השפעות הדדיות כפי שההסבר הזה:

נפש: חרדה, עצבנות ודיכאון. כאשר האדם לא מצליח לעכל את הוויתו בדרך שלווה אז (דרך המוח אשר בראש) ההשפעה תבוא לביטוי בחוסר סדר בעיכול הבטני- שם נמצא המוח השני. כאשר המוח הזה מוטרד על ידי מחשבות לא מסודרות ומלחיצות- "עיכול רעיוני" אז הוא לא מצליח להתמודד עם עיכול ו/או ספיגה מיטבית של המזון ואז המזון נתקע (עצירות) כמו גם המחשבות ו/או יוצא כשלשול מכיוון שהעיכול לא נעשה כראוי.

כאשר האדם מגיע לשלווה פנימית הסיכוי שיסבול ממעי רגיש כמעט ולא קיים.

כמו כן יש שהגורם למעי רגיש הוא תזונה לא מתאימה. תזונה לא מתאימה גם היא חולשת על מצב נפשי. התזונה  היא זו שממנה מיוצר הדם בסופו של תהליך העיכול. בתוך נוזל הדם מתקיימת הנפש – תזונה לא מתאימה תפגע באיכות הדם וזה בתורו יערער את המחשבות וכך יופיע מעי רגיש.

מעי רגיש / רגיז טיפול ברפואה הסינית:

האיברים המעורבים בתופעה הם הטחול, המעי, הכליות והכבד.

מכיוון שכל אדם מושפע, נלחץ וניזון ממצבים וממזונות שונים מאשר אדם אחר, כך גם הגורמים לתופעה משתנים מאדם לאדם ולכן הטיפול חייב להיות אינבידידואלי – אין טיפול אחד ספציפי המתאים לשני אנשים שונים הסובלים מהתופעה.

ברפואה הסינית ידוע כי כאשר איבר הכבד (האחראי על רגשות כמו כעס, מרמור, תסכול) לא מתפקד בצורה מאוזנת, הוא משפיע לרעה על תפקוד הטחול והטחול אשר מהווה בסיס לעיכול המזון (הפיזי והנפשי) יצא מיכולת לתפקוד תקין וכך בעצם מתהווה הבסיס להתחלת התופעה בבטן.

נגעתי כאן בעניין בקיצור נמרץ.

  • דוגמה ממקרה בקליניקה
נוגה, בת 7 אשר הגיעה עם תלונה על כאבי בטן חזקים ביותר הנמשכים כמעט כל היממה וכבר מספר חודשים. הילדה הגיעה מלווה באימה ( האם פסיכולוגית קלינית, האבא רופא משפחה והם כבר היו איתה בבדיקות וטיפולים אחרים- אך ללא הועיל) במהלך השיחה בעת הפגישה התחלתי להבין כי נוגה נמצאת בלחץ אדיר על רקע כך שהיא רשומה ל8 !!! חוגים אליהם היא גם הולכת. כאשר שאלתי (בזהירות מרבית) את האם האם אפשרי שנוגה נמצאת בלחץ מהתמודדות עם כל החוגים, האם ענתה ש"ממש לא יכול להיות ודווקא החוגים מותאמים לה". לעומת זאת כששאלתי את נוגה את אותה השאלה, "האם את מוכנה להוריד חוג אחד" האם לקחה את ידה ושילבה בידה של נוגה וזה הדליק לי נורה. נוגה פרצה בבכי היסטרי והצליחה בקושי לפלוט כי היא לא מוכנה לוותר על אף חוג. היה לנו קשה להרגיע אותה. הבנתי חד משמעית שהיא עונה מתוך לחץ הקיים עליה דרך האם.
לאחר מכן ביצעתי אבחון סיני אשר כלל בדיקת לשון ובדיקת דופק וכן בדיקה פיזיולוגית הבדיקות אישרו לי כי כל שחשבתי היה נכון.
סיכמתי לאם את האבחנה שלי: עודף חוגים איתם נוגה מנסה להתמודד בעל כורחה- מפחד לאכזב את הוריה.
האם לא הסכימה לאבחנתי.
אמרתי לאם שאני הולך להוכיח לה את אבחנתי – דיקרתי את נוגה ( שהייתה עם כאב בבטן ) ותוך דקה היא החלה לחייך והאור נראה מנצנץ בעיניה הכחולות. ולפתע אמרה "אני לא מרגישה כאב בטן". האם הסתכלה עליה, הסתכלה עלי ושאלה בהתפעלות: "מה קרה עכשיו?". הסברתי לה שפעלתי על פי האבחנה והדיקור אשר ביצעתי הוא לאחר שזיהיתי באילו מערכות נמצא הכיווץ המשפיע על הבטן – ודאגתי לפזר את הכיווץ בהתאם לאיברים המשויכים לתחושות לחץ וחרדה.
האם אמרה כי היא שנים בתחום הפסיכולוגיה ובעלה שנים רופא ומעולם לא ידעו כי הרפואה הסינית יכולה לעשות כאלה דברים.
אמרתי לאם ולידה כי אנחנו נעשה עוד מפגש לדיקור בעוד שבוע ובינתיים אני ממליץ מאוד להוריד לפחות שני חוגים.
לאחר שבוע נפגשנו כשנוגה צועדת לתוך הקליניקה בביטחון וחיוך. לשאלתי השיבה כי לא היה לה כאב כל השבוע, אפילו לא טיפה!
סיפרה כי הורידה חוג אחד ושוקלת איזה חוג נוסף להוריד- היא אפילו ציינה מספר חוגים שהיא מוכנה להוריד אחד מהם ושאלה אותי "איזה חוג היית ממליץ להוריד מתוכם". חייכתי. אני את שלי עשיתי. רפואה סינית!
מאז מתקשרים אלי אנשים עם בעיות לא פתירות אשר הוריה של נוגה מפנים אלי בחום.
בריאות | בר ריפוי – קליניקה לטיפול ואיזון הגוף והנפש

סובל/ת ממעי רגיז/רגיז ומחפש/ת פתרון שורשי, אמיתי ?

הטבה ייחודית לפונים דרך האתר – יעוץ מקצועי חינם ובנוסף 10% הנחה על אבחון וטיפול – פנה/י עכשיו ונחזור אלייך בהקדם!

רפואה סינית כי זה עובד