מהי חרדה

מהי חרדה?

מהי חרדה?

רבים מגיעים לקליניקה לקבל טיפול סיני כנגד חרדה. מניסיוני, מסתבר כי הרבה תלונות שכביכול אינן קשורות לחרדה, שורשן הוא חרדה, לדוגמה כאבי גב, הזעה בכפות ידיים רגליים, אסטמה, אלרגיות שונות, תופעות עוריות רבות, כאבים כלליים, כאבי ראש, מיגרנה סוכרת, לחץ דם ועוד.

תמיד כשאני מטפל באנשים עם תלונות של חרדה ואשר להם תלונות נוספות ברקע (פיזיות), כמו המוזכרות מעלה, אנו( אני והמטופלים ) מתוודעים להעלמות החרדה ויחד איתה רוב התופעות הנ"ל. הדבר אינו מפתיע אותי, הניסיון אשר צברתי עם השנים מוכיח שאין נפש מבלי גוף ולהיפך.

מניסיוני, הטיפול הסיני לחרדה במקרים רבים יעיל יותר מהטיפול המערבי.
טיפול סיני בחרדה אינו מלווה בכדורים, זריקות וסיכונים. 

מהי חרדה?

חרדה היא תחושה קבועה או המופיעה לחלופין או לעיתים רחוקות היא יכולה להסתיים לאחר דקה ועד שנים.
האדם הנמצא בהתקף חרדה חש תחושות מוגברות של דפיקות לב, הזעה רבה, בחילות, שלשולים, פחד מאיבוד שליטה, פחד ממוות מיידי.
כשמדברים על חרדה יש לכלול גם מושג בשם התקף פאניקה- התקף פאניקה הוא התחושה הפתאומית, החדה של פחד מוגבר לעומת חרדה שהיא יכולה ללוות את חייו של האדם ביום יום מבלי שהוא יתייחס אליה והוא יצליח להתקיים יחד איתה אולם היא תשבש את איכות חייו.

סיבות להפרעה חרדתית:


גנטיקה: לכמחצית הלוקים בהפרעות חרדה יש לפחות קרוב משפחה אחד עם התקפי חרדה. מדובר בעיקר על שיבוש בהולכה של נוראפינפרן וסרטונין במוח.
קשיים חברתיים, טראומות, שימוש בחומרים ממכרים כמו סמים, אלכוהול, צריכת קפה מוגברת, תזונה לא מאוזנת.

מהי חרדה | בר ריפוי – קליניקה לטיפול ואיזון הגוף והנפש

אילו סוגי חרדות ישנן

1. פוסט טראומה POST TRAUMATIC STRESS DISORDER – PTSD

תסמונת כתולדה של חשיפה לאירוע טראומטי ועד חווית סכנת חיים. החרדה תופיע בכל מקרה בו יש הקשר המזכיר ולו במעט לאדם החרד את המקרה הטראומטי מתוך זכרונו. האדם החרד ימנע מכל ניסיון מעשה וסביבה אשר יכולים להזכיר לו את הטראומה. לכן, תהיה פגיעה משמעותית באיכות חייו.

2. הפרעה טורדנית כפייתית – OCD – OBSESSIVE COMPULSIVE DISORDER

תסמונת המאפיינת במחשבות ופעולות אשר אינן פוסקות ואינן נשלטות לדוגמה: נטילת ידיים תכופה, בדיקות חוזרות ללא פסק של האם כיביתי את התנור/המזגן. פחד מהדבקויות בזיהומים/מחלות. השלטת ארגון וסדר מוגזמים בחפצים ועוד.

3. הפרעת חרדה כללית – GAD – GENERALIZED ANXIETY DISORDER

תסמונת נפוצה המאופיינת בדאגנות מרובה בלתי נשלטת ולרוב לא רציונאלית ולא פרופורציונאלית כתגובה לאירועים שונים ומגוונים.
זוהי הפרעה שבדרך כלל נמשכת כל החיים יש בה הקלה בתקופות שמלוות בטיפול.
מאפיינים מרכזיים: דאגנות וחרדה ממושכים ומוגזמים.
תסמינים: מתח מוטורי המתבטא ברעד ,חוסר מנוחה וכאבי ראש. כמו כן, יופיעו רגזנות, מערכת עיכול בפעילות יתר, הלמות לב מוגברות, הזעות ונשימה שלא כרגיל. פעמים רבות אנשים אלה יפנו לרופא בחשש שמא הם בעיצומו של התקף לב.

4. פובייה (פחד) – PHOBIA

כ- 10% מהאוכלוסייה סובלים מפוביות – הפחד הוא ממצב או אובייקט מסוים- למשל פחד מטיסה, מבעלי חיים, חרדה חברתית, אגרופוביה (פחד בשהייה במקום פתוח / גדול / בסביבה עם קהל רב).
טיפול מערבי להפרעות חרדה מבוסס על כדורים אנטי חרדתיים ועל שיחות פסיכותרפיות, קוגנטיביות, התנהגותיות.

5. חרדה חברתית – SOCIAL ANXIETY DISORDER-SAD

חרדה המאופיינת בשיפוט האחרים בצורה מוזמת ואף קיצונית. היא מביאה להימנעות הסובל ממנה ממצבים חברתיים רבים, פחד מלאכול ולשתות מול אנשים. הסובל ממנה יחוש הזעה מרובה, חולשה, הלמות לב מועצמות. יש לאנשים בקבוצה זאת חשש רב שאנשים בסביבתם ישפטו אותם ובשלילה.

6. פוביה ספציפית – SPECIFIC PHOBIA

פוביה ממצב מסוים, למשך פחד מבעלי חיים, פחד גבהים, מעליות, נושאי רפואה: בדיקות דם רופא שיניים, בדיקות שונות. הסובלים מהפוביה מודעים שהפחד שלהם מוגזם אך לא מצליחים להתגבר עליו. אבל פוביה תוגדר ככזאת כאשר האדם נפגע ממנה במהלך השגרה היומיומית שלו.

  • טיפול בחרדה ברפואה הקונבנציונאלית

הטיפול יהיה על ידי תרופות אנטי דיכאוניות ותרופות מרגיעות ולעיתים על ידי תרפיה קוגנטיבית – התנהגותית.

  • טיפול בחרדה - רפואה סינית

" בוחן כליות ולב"  – ירמיהו יא כ – "וה' צבאות שפט צדק בחן כליות ולב" – פירוש: יכולת לדעת נסתרות נפש האדם וצפונות מחשבותיו.
על פי הרפואה הסינית ועל פי הפיזיולוגיה, הכליות נמצאות בחלק התחתון של מרכז הגוף והלב בחלקו העליון.
הרפואה הסינית משווה את תפקודן של הכליות בהקשר הנפשי למצבים של חרדה עמוקה ופחד קיומי.
הלב נמצא בחלקו העליון של מרכז הגוף. הוא הבית של התודעה ואחראי על רגשות, הוא מאכסן את הנפש.
בין הכליות ללב יש קו המחבר אותם והקו הזה עובר דרך מרכז הגוף במקום הנקרא על פי הרפואה הסינית "אדמה", האדמה אחראית על יציבות הרגשות. האדמה כוללת את האיברים טחול וקיבה. הטחול והקיבה אחראיים על קבלת המזון אל מערכת העיכול ושלב ראשון של עיבוד המזון לטובת פירוקו ושילוחו הלאה לאיברים הנוספים. במידה וה"אדמה" לא מבצעת את תפקידה כראוי, המזון המגיע לכליות וללב כאשר אינו עשוי כהלכה. דבר זה יוצר בעיית תקשורת בין הכליות ללב מה שברפואה הסינית מפרשים (בין היתר) כגורם להפרעות נפשיות.
זווית נוספת, כאשר האדם עובר טראומה / שוק / משבר רציני, הוא עובר רעידת "אדמה", האדמה זזה, חוסר יציבות שלה, הבסיס שלו מתערער ורגשות הפחד וחרדה עולים.
זאת הייתה דוגמה כללית. בפועל בקליניקה נעשית אבחנה מורחבת ומעמיקה.
הטיפול בחרדה על ידי הרופא הסיני האינטגרטיבי יהיה לבחון את תוצאות בדיקות המעבדה והסיכומים הרפואיים המערביים ולשלב את תוצאותיהם יחד  עם ממצאי האבחנה הסינית והוא יכוון לכך שהקשר בין הכליות ללב יחזור לאיזון וזאת הוא יקיים על ידי דיקור וצמחי מרפא  וכן על ידי ביצוע טווינה (פיזיותרפיה סינית) והתאמה תזונתית.

דיקור סיני לחרדה:

  • הדיקור יהיה במקומות שונים בגוף (לא באזורים אינטימיים) ויכלול בדרך כלל כ 6 מחטים.
  • הדיקור אינו כואב ולרוב משרה תחושת נינוחות ושינה.
  • זמן הטיפול נאמד לרוב בעד כשעה.
  • מספר המפגשים ותדירותם נקבעים בהתאם לתוצאות האבחון.

הרופא הסיני ידריך את האדם ויאפשר לו הסתכלות והתייחסות אחרת כלפי הקורות אותו וכיצד להביט ולזהות תפיסות מקדמות יותר והמשאירות את החרדה הרחק מאחור.
הרופא הסיני לא ישתמש בכדורים או בכל חומר כימי אחר אלא יתעל את החומרים הפנימיים שיש לגוף, לכן ההבראה תהיה הבראה אמיתית של האדם עצמו ולא אחזקה על ידי כדורים.

צמחי מרפא לטיפול בחרדה- בהתאם לאבחון ולממצאים הרופא הסיני מרכיב פורמולת צמחי מרפא ייעודית. צמחי המרפא מספקים תמיכה ראשונית לצורך הזנת הגוף בתזונה ממוקדת לתקופה קצרה. השילוב של צמחי מרפא עם הדיקור הסיני מביא לכך שלדיקור יש חומרים ( הצמחים ) בתוך הגוף אותם הוא מתעל למשימת הריפוי.  את מרשם צמחי המרפא שולח הרופא הסיני לבית מרקחת להכנה על ידי רוקח מורשה. צמחי המרפא מאושרים מבחינת הכשרי דת.

טווינה / שיאצו לטיפול בחרדה-  טווינה ושיאצו הינם פיזיותרפיה סינית( שילוב של פיזיותרפיה עם עיסוי) הכוללת טכניקות עיסוי, מתיחות ומניפולציות התומכות בפתיחת מעברי נוזלים ודם ממקומות בהם יש תקיעות במעבר האנרגיה. הטיפול נעשה באמצעות ידיו של המטפל. המטפל עובר על מסלולי המרידיאנים ויודע היכן נמצאות הנקודות עליהם יש לעבוד על מנת להחזיר את הזרימה התקינה לכל המערכת. בדומה לטווינה ושיאצו ניתן להיעזר בכירופרקטיקה ועיסוי רפואי.

סוגי טיפולים וגישות נוספות לטיפול בחרדה:

דיקור בשיטת YNSA  " נוירו אקופונקטורה " טכניקה מודרנית מתקדמת המהווה כטיפול מיקרו סיסטמי בה הדיקור נעשה בקרקפת (לא כואב). הטכניקה פותחה על ידי ד"ר טושיקצו יאממוטו. הטכניקה משלבת בין האנטומיה והפיזיולוגיה על פי הרפואה המערבית לבין גישת הדיקור המסורתית.    

לטיפול בחרדה  יש אזור בקרקפת המזוהה במדויק עם דחק נפשי.

עם החדרת המחט תורגש הקלה בתסמינים.

דיקור יפני לחרדה – דיקור יפני מזכיר מאוד את הדיקור הסיני. הוא נקרא גם אקופונקטורה מודרנית.

ההבדלים הם בעיקר בכך שבדיקור היפני המחטים דקות יותר והדיקור שטחי יותר והוא מתבסס על איתור וטיפול דרך נקודות ריפלקס ( נקודות רגישות) בגוף. נקודות הרפלקס מתארות חוסר פנימי באיזון השייך לאיברים ספציפיים. באמצעות הטיפול היפני הרפלקסים אמורים להשתחרר בזמן טיפול ולהוות אינדיקציה לטיפול יעיל.

טווינה / שיאצו לטיפול בחרדה-  טווינה ושיאצו הינם פיזיותרפיה סינית( שילוב של פיזיותרפיה עם עיסוי) הכוללת טכניקות עיסוי, מתיחות ומניפולציות התומכות בפתיחת מעברי נוזלים ודם ממקומות בהם יש תקיעות במעבר האנרגיה. הטיפול נעשה באמצעות ידיו של המטפל. המטפל עובר על מסלולי המרידיאנים ויודע היכן נמצאות הנקודות עליהם יש לעבוד על מנת להחזיר את הזרימה התקינה לכל המערכת. בדומה לטווינה ושיאצו ניתן להיעזר בכירופרקטיקה ועיסוי רפואי.

כלים נוספים לטיפול בחרדה:

טריגר פוינטס לטיפול בחרדה – הטיפול מתבצע על ידי לחיצות והנעה של נקודות רגישות וחסומות על פני הגוף. פעילות זו מביאה לידי זרימת דם משופרת וכך מאפשרת הרפיית שרירים, גידים ורצועות והענקת רווחה לנפש.

עיסוי רקמות עמוק: גישה טיפולית המשחררת שרירים גידים ורצועות ופותחת את הגוף לזרימה נכונה ושחרור ממגוון תלונות פיזית ונפשיות.

טיפול בביופידבק – ביופידבק ובעברית משוב ביולוגי, היא שיטה בה המטופל מחובר מחשב באמצעות חיישן ומונחה על ידי המטפל לביצוע פעילויות כגון: יצירה ואחזקה של מחשבה, הפעלה פיזית של איבר זאת תוך כדי קבלת משוב מהמטפל ומהמחשב לגבי ביצועיו. כך לומד המטופל לשנות את לטובה את מחשבותיו ופעולותיו ולהקנות לעצמו הרגלים בריאים.

נטורופתיה  לטיפול בחרדה –  בנטורופתיה מדובר על בירור מעמיק של אורח החיים בדגש על התזונה. הטיפול יהיה בעיקרו באמצעות שינוי תזונתי של התפריט ויכלול תוספי תזונה וויטמינים.

הומיאופתיה לטיפול בחרדה –  הטיפול נעשה על ידי הכנת תרכיב (נוזלי או תרכיב קשה -גלובולים)  של חומרים מדוללים עד להשארה של הזיכרון שלהם בלבד בחומר. התרכיב יתאים באנרגטיקה שלו למצב אישיותו / מחלתו של האדם. על פי התפיסה: " דומה בדומה יטפל ".

פעילות גופנית – היא אחת הפעולות הטובות להקלה על חרדה.

מזונות שיש להימנע מהם

סוכרים פשוטים, אלכוהול וקפאין מכיוון שהם מעוררים עירור יתר את המערכת העצבית.

מזונות מטיבים: פחמימות מלאות: שיבולת שועל, אורז מלא וכו' קבוצות מזון אלה מעלות את רמות הסרטונין האחראי על מצב הרוח.   

   מחקר, כיצד דיקור סיני עוזר לטפל בחרדה ודיכאון ?

   מנגנון הפעולה של הדיקור הסיני לטובת הטיפול בחרדה ודיכאון:

דיקור סיני לחרדה ודיכאון נעשה על פני נקודות המפעילות שרשרת תהליכים נוירו פיזיולוגיים. עם החדרת המחט בנקודה ספציפית מתחיל גירוי של המערכת העצבית התחושתית ההיקפית. גירוי זה עבר אל תחנות עצביות בחוט השדרה, משם נשלח הוא אל התלמוס במוח התיכון ( התלמוס מעבד את כל המידע התחושתי המגיע אל המוח ). משם הוא ממשיך אל המוח העליון ( המוח העליון כולל מרכז תחושתי ותנועתי ) ומשם מגיע הגירוי אל המערכת הלימבית ( אשר בין היתר אחראית על העיבוד הרגשי ) ואל האונה הקדמית במוח השולטת על אישיות ודפוסי התנהגות.

בכך נוצרת השפעה מיטיבה על המערכת האופיאטית (מווסתת כאב). יציאתה ( של המערכת האופיאטית ( מאיזון מתקשרת לדיכאון וכאב נפשי.

הפעולה כוללת שחרור אנדורפינים ( מוליכים עצביים המסייעים בשיכוך כאב ושיפור מצב הרוח). כהמשך לכך נוצרת השפעה על רמת הסרוטונין- מוליך עצבי חשוב לטיפול בכאב, ברגשות, במצב הרוח, בחרדה ובדיכאון.

קישור למחקר:

https://bit.ly/2YqGQa6

סובל/ת מחרדה ומחפש/ת פתרון שורשי, אמיתי ?

הטבה ייחודית לפונים דרך האתר – יעוץ מקצועי חינם ובנוסף 10% הנחה על אבחון וטיפול – פנה/י עכשיו ונחזור אלייך בהקדם!

רפואה סינית כי זה עובד