הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות ADHD – Attention Deficit Hyperactivity

מהי הפרעת קשב והיפראקטיביות ADHD?:

 

סימנים להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות: הפרעה ביכולת לבודד גירוי ( פנימי וחיצוני) ולהתמקד בו מתוך מכלול גירויים, קושי בוויסות רגשי, חולמנות בהקיץ,  איבוד קו  ההקשבה, קושי בהתארגנות, קושי בקבלת החלטה והוצאתה אל הפועל, קושי במיקוד לפתרון בעיות, תנועתיות יתר, אימפולסיביות, התפרצויות רגשיות.

מהלך אורח החיים של ההפרעה:

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות ADHD הינה הפרעה אשר יכולה להתקיים כבר בגיל ילדות ולהימשך עד זקנה.  בילדות תודגש ההיפראקטיביות יותר מאשר בגיל המבוגר. בגיל המבוגר בדרך כלל יודגשו הפרעת הקשב והריכוז, ההיפראקטיביות תתבטא באי שקט פנימי.

הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות | בר ריפוי – קליניקה לטיפול ואיזון הגוף והנפש

התסמונת מחולקת לשלוש קבוצות:

 • ADND – A – Attention mainly , הפרעת קשב וריכוז.
 • ADHD – HI – Hyperactive/Impulsive , הפרעת קשב, ריכוז ופעלתנות יתר ו/או פזיזות.
 • ADHA – M – Mixed – הפרעת קשב וריכוז יחד עם מוסחות ופעלתנות יתר ו/או קושי לציות לחוקים. זהו המופע השכיח מבין שלוש התסמונות.

אבחון הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות:

האבחנה אינה מדעית, היא מבוססת על תשאול ובידול מגורמי רקע כגון: חרדה, דיכאון, אי בטחון משפחתי ועוד.

כלי אבחנה מקובל הוא ה – " DSM – 5 " ( Diagnostic and statistical manual of  mental disorders ) מדריך של האגודה הפסיכיאטרית האמריקנית לאבחון וטיפול בכל ההפרעות הנפשיות.

וכלים אבחוניים נוספים.

מחקרים:

בסקירה מדעית אשר פורסמה ב Altern Med Rev" "  וסיכמה 134 מחקרים, נמצא כי הרפואה המשלימה היא היעילה מסוגה לטיפול ב ADHA .

הגורמים להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות – על פי הרפואה הסינית:

לכל איבר פנימי יש תפקיד בפן הנפשי (בנוסף לתפקוד הפיזיולוגי) המשליך על התנהגותו של האדם, לדוגמה:

הכליות אחראיות בין היתר (בהקשר של הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות) להתנהגות לא שקטה, תנועתיות מרובה.

הלב אחראי על קושי ארגוני ותהליכי למידה. התנהגות פרועה ופגיעות מתאונות.

הכבד אחראי על אימפולסיביות, תוקפנות, תסכולים.

וכן הלאה לגבי כל איבר ואיבר בהיותו מושפע ומשפיע על ההפרעה.

אבחון הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיבית – רפואה סינית:

לרופא הסיני האינטגרטיבי יש מספר כלי אבחון בעזרתם הוא מגיע לתובנה לגבי תפקוד האיברים הפנימיים והשפעתם על ההפרעה. בין יתר הכלים: תשאול ( אורח חיים, תזונה, תרופות נלקחות וכדומה ), אבחנת דופק, אבחנת לשון ואבחנת בטן. את אבחנותיו הוא משלב עם האבחנות המערביות – אם ישנם כאלה.

טיפול להפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות ברפואה הסינית:

 1. דיקור סיני לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות . הדיקור הוכח מחקרית כיוצר איזון פנימי של רוגע. האיזון הוא בין האיברים הפנימיים על תפקודיהם כפי שהוזכר. הוא מביא לוויסות האנרגיה הפנימית, משפר את יכולת הריכוז והמיקוד, מטפל בהפרעות השינה.

במקביל, הדיקור מטפל בתופעות הלוואי הנגרמות בשל לקיחת כדורים לטיפול בהפרעה, תופעות כגון: שינויים בתיאבון, מחושים בבטן , יובש בפה, נדודי שינה וסחרחורות ותופעות לוואי נוספות.

 • הדיקור יהיה במקומות שונים בגוף (לא באזורים אינטימיים) ויכלול בדרך כלל כ 6 מחטים.
 • הדיקור אינו כואב ולרוב משרה תחושת נינוחות ושינה.
 • זמן הטיפול בדיקור נאמד לרוב בעד כ 40 דקות אצל מבוגרים, וכ 20 דקות אצל ילדים.
 • מספר המפגשים ותדירותם נקבעים בהתאם לתוצאות האבחון.
 1. צמחי מרפא לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות ADHD. לכל צמח יש השפעה על איבר מסוים. הרופא הסיני האינטגרטיבי לאחר אבחון מקצועי, ירכיב פורמולה ( הרכב של מספר צמחים ) צמחית המאפשרת השפעה על כל איבר ואיבר באופן ספציפי ועל יחסי הכוחות בין האיברים. צמחי מרפא אלה תומכים בפעולת הדיקור ומחזקים את יכולת השינוי הנדרש.

בין יתר צמחי המרפא: קמומיל, ג'ינקו בילובה, ולריאן, פשטה שרועה,  רודיאולה.

 1. תזונה לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות – התזונה כאן משמעותית עד מאוד. כל פרי / ירק וכל מזון אחר נספגים ומזינים איברים פנימיים ספציפיים, וכאמור, לכל איבר פנימי יש השפעה על כישורי האדם. התזונה הופכת לאחר תהליך העיכול לנוזלים ובהם גם דם. הדם הוא הנפש – לכן חשוב ביותר מה אוכלים.

תזונה בגיל צעיר /ילדות המתבססת על ג'אנק פוד מעלה משמעותית את הסיכון להופעת התסמינים של ADHD.

לעומת זאת תזונה המתבססת על חלבונים , פחמימות מורכבות עם מדד גליקמי נמוך, חומצות שומן,  יצמצמו אפשרות להופעת ההפרעה וכן, יקטינו את עוצמת ההפרעה אשר כבר נוכחת.

תוספי תזונה לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות  ADHD:

בהתאם לאבחנה, תוספי תזונה היכולים להיכלל בטיפול:

 • אומגה 3.
 • שילוב של ויטמין B6 עם אבץ, ברזל, מגנזיום וסידן, משקיטים את מערכת העצבים.
 • תוסף מלטונין במקרה של הפרעות שינה.                                     

תוספים של חומצות אמינו ( ליצירת חלבונים)

כלים נוספים לטיפול בהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות:

טיפול בביופידבק – ביופידבק ובעברית משוב ביולוגי, היא שיטה בה המטופל מחובר מחשב באמצעות חיישן ומונחה על ידי המטפל לביצוע פעילויות כגון: יצירה ואחזקה של מחשבה, הפעלה פיזית של איבר זאת תוך כדי קבלת משוב מהמטפל ומהמחשב לגבי ביצועיו. כך לומד המטופל לשנות את לטובה את מחשבותיו ופעולותיו ולהקנות לעצמו הרגלים בריאים.

נטורופתיה לטיפול בהפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות ADHD. בנטורופתיה מדובר על בירור מעמיק של אורח החיים בדגש על התזונה. הטיפול יהיה בעיקרו באמצעות שינוי תזונתי של התפריט ויכלול תוספי תזונה וויטמינים.

הומיאופתיה לטיפול ב בהפרעות קשב, ריכוז והיפראקטיביות ADHD. מחקרים רבים מצביעים על יעילות הטיפול ההומיאופתי בהפרעת ADHD. הטיפול ההומיאופתי נעשה על ידי הכנת תרכיב (נוזלי או תרכיב קשה -גלובולים)  של חומרים מדוללים עד להשארה של הזיכרון שלהם בלבד בחומר. התרכיב יתאים באנרגטיקה שלו למצב אישיותו / מחלתו  של האדם. על פי התפיסה: " דומה בדומה יטפל ".

מ. ילד בן 12 עם הפרעת קשב והיפראקטיבית קשים במיוחד. במפגש הראשון הוריו סיפרו כי לא הצליחו עד כה בשום צורה לעזור לו והם מודאגים גם לגבי השלכות ההתנהגות שלו אל מול אחיו.
קיבלתי מהוריו את בדיקות המעבדה שלו בדקתי אותם לפרטי פרטים על מנת לאתר גורם שיכול להיות לעזר בטיפול. לא נמצא כל ממצא חריג והילד באופן כללי בריא.
בזמן האבחון הילד כלל לא ישב אלא הסתובב בקליניקה ואף יצא למסדרון. קשה היה לייצור איתו שיחה המורכבת מיותר ממשפט אחד וגם אז לא היה מגיב או מגיב שלא לגמרי לעניין. הגיב באימפולסיביות כמעט כל רגע.
לאחר התשאול שלי לגבי תזונתו היה לי ברור כי יש לה תפקיד רב משמעות במקרה הזה. תזונתו הייתה לחלוטין לא מתאימה לו הן סוג התזונה והן זמן איכות בעת הסעודה.
הוריו לא הבינו מה הקשר בין תזונה להתנהגות. הסברתי להם כיצד הדברים עובדים ואמרתי להם שאני אוכיח את דברי על ידי דיקור בלבד.
ביצעתי דיקור על פי הצורך לאזן בין האיברים ( לאחר שביצעתי אבחון של יחסי הכוחות ביניהם) הילד שכב על המיטה ובאופן שהפתיע את הוריו לא התערב ולא הפריע כלל בזמן הדיקור והמשיך לשכב 20 דקות ( זמן הטיפול) ללא כל סימן לאי השקט שהיה לפני הדיקור. בזה הסתיים המפגש הראשון וקבענו טיפול שני לעוד שלושה ימים.
לטיפול השני הגיע מ. ילד "אחר" נכנס ישר לקליניקה כאשר מבטו ממוקד בי והחל לשוחח איתי שלא כמו בטיפול הקודם. גם הוא וגם הוריו דיווחו כי הוא הפך לילד כמעט אחר. שקט מגיב לעניין ואפילו יושב לעשות שיעורים ואף מאפשר לאימו / אביו לשבת לידו בעת עשיית שיעורים.
מכאן הכול הלך טוב: העברתי להוריו רשימת מזונות שאסורים לו ורשימת מזונות מומלצים. הסברתי להם כי מה שעשיתי בדיקור הוא בעצם הפעלה פנימית של ספיגת המזון לאיברים בצורה מאורגנת ומווסתת ואת זה הם צריכים להמשיך עם התזונה.
ועד שהוא יתרגל לתזונה החדשה, הכנתי עבורו פורמולת צמחי מרפא על פי הפרמטרים האישיים שלו. פורמולה אשר נתנה לו יסוד תזונתי לזמן המעבר עד שיתבסס עם התזונה החדשה.
ביצענו עוד 4 מפגשים נוספים בהם חל שיפור משמעותי בכל מפגש. מ. כבר יושב ומכין את כל שיעורי הבית וכן מזמין את אחיו לשבת יחדיו בספה שבסלון – דבר שלא ייתכן לפני הטיפול. משפחתו מאושרת.
בריאות | בר ריפוי – קליניקה לטיפול ואיזון הגוף והנפש

סובל/ת מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות ומחפש/ת פתרון שורשי, אמיתי ?

הטבה ייחודית לפונים דרך האתר – יעוץ מקצועי חינם ובנוסף 10% הנחה על אבחון וטיפול – פנה/י עכשיו ונחזור אלייך בהקדם!

רפואה סינית כי זה עובד